2010 első hét hónapjának összesített adatai azonban továbbra is csökkenést mutatnak, ennek mértéke 3,8% volt. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a júliusi értékesítés volumene 1,0%-kal meghaladta az előző hónap szintjét.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2010 júliusában 673 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, így az év első hét hónapjában összességében 4071 milliárd forint realizálódott.
A kiskereskedelmi eladások 45%-a élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 17%-a üzemanyag-, 13%-a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott; a többi üzlettípus együttes részesedése 25% volt 2010. január–júliusban.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek 2010 júliusában 1,1%-kal nagyobb volumenű forgalmat bonyolítottak, így az első hét havi értékesítés volumene 3,1%-kal maradt el az előző év
azonos időszakitól. 2010 júliusában az eladások jelentős részét (91%-át) lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) eladásai már pozitív irányba mozdultak el a 2009. júliusihoz
képest.
A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem júliusi volumene is meghaladta az előző hónap szintjét.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma 2010 júliusában 3,4%-kal emelkedett, így az első hét hónapban 2,9%-kal maradt el az előző év azonos időszakitól. 2010. júliusban az iparcikk jellegű vegyes üzletek kivételével minden üzlettípusban nőttek az eladások.
A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem eladásai már bővültek a
júniusihoz képest.
Az üzemanyagtöltő állomások 2010 júliusában 1,6, az év első hét hónapjában 8,0%-kal kisebb volumenű forgalmat értek el, mint az egy évvel korábbi azonos időszakban. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a júliusi eladások 2,6%-kal meghaladták az előző havit.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2010. júliusban az Európai Unió 27 tagállamában az előző év azonos időszakához mérten átlagosan 1,0, az eurózóna országaiban 1,1%-kal növekedtek a kiskereskedelmi eladások. Az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok szerint 12 tagállamban tapasztaltak bővülést, 8-ban csökkenést. A legnagyobb mértékű növekedést
(6,1%) Franciaországban, a legnagyobb visszaesést (8,8%) Litvániában mérték.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrészüzletek júliusi értékesítésének volumene 5,7%-kal emelkedett a tavalyi év alacsony bázisához képest, az első hét hónap eladásai összességében 22,4%-os csökkenést mutatnak.
Ezt a váratlan trendfordulót azonban nehéz a fundamentumok alakulásával összeegyeztetni: a foglalkoztatottság stagnál, a reáljövedelem növekedése lassul, és az utóbbi hónapokban a háztartások hitelállománya is csökken - írja a Concorde a Facebookon. Ezek a folyamatok a kedvező külső feltételek ellenére is arra utalnak, hogy a következő hónapokban stagnáló kiskereskedelmi értékesítésre kell számítani. Ezért a júniusi -4,6 százalékról +1,7 százalékra javuló adat vélhetően inkább csak statisztikai bázishatásnak tudható be: tavaly nagy visszaesés volt júliusban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.